Styl skandynawski nie jest wcale tak daleki i chłodny jakby mogło się nam wydawać. To, co współcześnie bryluje w naszych salonach, jadalniach, garderobach, a nawet w szufladach choć pochodzi z katalogu IKEA- nadal jednego z najchętniej wybieranego magazynu meblarskiego, historię ma zgoła… polską.

Zachwyt nad meblami IKEA. Wyraźne dostrzeganie prostoty, schludności, łączenia wysokiej jakości materiałów z designerskim, nowoczesnym sznytem- geometryczne wzory tkanin lub modne kolory tapicerek. Piękne. Proste. Skandynawskie.

A czy ty wiedziałeś, że drewniane, gięte krzesło Ogla jak i wiele innych modeli powstało w Radomsku w latach 60? PRL wśród wielu osób budzi skrajne reakcje. Dlaczego tak chętnie wybieramy meble skandynawskiego producenta, podczas gdy same ich projekty powstawały w Polsce ponad 50 lat temu? Czy styl skandynawski tak bardzo różni się od polskiego postmodernizmu?

Historia pewnego krzesła

Aby dowiedzieć się o tym jakie połączenia występują pomiędzy skandynawskim potentatem meblowym a peerelowską rzeczywistością musimy cofnąć się do początku lat 60 ubiegłego wieku, dokładnie do sobotniego poranka 21 stycznia 1961 roku, kiedy do Polski przyleciał Ingvar Kamprad, założyciel IKEA. Wizyta Kamprada w Polsce spowodowana była bojkotem cen produkcji mebli IKEA w Szwecji. Szukając alternatywy w styczniu 1961 złożył zamówienie na produkcję w Zakładach mebli Giętych w Radomsku. Pierwsze zamówienie dotyczyło produkcji 500 sztuk krzeseł Ögla. Krzesło wykonane było z drewna bukowego, lakierowanego, które do dzisiaj znajdziemy w kawiarniach, restauracjach, bibliotekach czy domach i szkołach.

O tym jak przełomowe okazało się to w historii firmy świadczyła publikacja w magazynie Allt i Hemmet, w którym po 4 latach od produkcji pierwszego krzesła Ögla, zostało ono uznane za wyznacznik jakości produktów IKEA. Jeszcze w tym samym roku Kamprad odwiedził poznańskie targi meblowe oraz podniósł wartość zamówienie na 20 000 sztuk. W 2010 roku wartość inwestycji IKEA w Polsce wynosiła blisko 6 mld zł.

To u nas, na granicy Wielkopolski w Zbąszynku znajduje się największa hala produkcyjna i tartak firmy. W 2011 roku dla uczczenia 50 lat współpracy marka IKEA stworzyła specjalną serie produktów nawiązującą do trendów, jakie panowały w polskim wzornictwie w latach 50 i 60, tym samym tworząc projekty bezpośrednio związane z PRL. Dziś wiele zaprojektowanych, co najistotniejsze- funkcjonalnych elementów wyposażenia, jakie znajdziemy w katalogu producenta nie tyle nawiązuje co w 100% zachowuje ducha tamtej epoki.

krzesło radomsko patyczak

Myśląc o dizajnie PRL-u nie można odmówić jej funkcjonalności. Wiele mebli tamtego okresu wydawać może się toporna, jednak idealnie sprawdzają się do tej pory podczas aranżowania nawet małych przestrzeni. Nie mówimy tutaj o popularności meblościanek, zastawianiu ścian meblami, jednak nowoczesnym, zrównoważonym gospodarowaniu przestrzeni less is more.

Oczywiście wszystko powiązane jest w spójna całość. Zrównoważone gospodarowanie to także wybór takie ilości otaczających nas przedmiotów, który spełniać ma swoje funkcje użyteczne oraz zaspokajać nasze potrzeby. Nie ma tu miejsca na gromadzenie, chomikowanie czy nieprzemyślane zakupy rzeczy, których tak właściwie nigdy nie będziemy używać. To zupełnie nowe spojrzenie zarówno na same procesy zakupowe, jak i filozofię życia.

Wracając do Ikea i więzi z Polską, to że marka powstała w Polsce nie jest tajemnicą i przyznaje to sam założyciel. Jestesmy najwiekszym partnerem biznesowym marki w Europie, który odpowiada za połowe produkcji asortymentu magazynowego IKEA. W 13 miastach w polsce znajduje się 16 fabryk mebli, któe dystybuowane są do 5 krajów- Polski, Czech, Słowacji, Węgier, i Rumunii. Sam udział sprzedaży mebli IKEA stanowi 1,5% eksportu naszego kraju.

W katalogu IKEA nie brakuje projektów mebli inspirowanych naszym polskim wzornictwem. Wśród nich dominują krzesła Fameg– model gięty czy popularne patyczaki. W przypadku foteli nie brakuje modeli Chierowskiego lub Hałasa. Podobnie w przypadku modeli opraw oświetleniowych, bez trudu odnajdziemy rodzime odpowiedniki kultowych modeli IKEA.

Poniżej link do katalogu IKEA 2019. Tu warto zwrócic uwgae na ofertę urodzinową oraz serię 1950-1960.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code