Masz dość tego, jak wyglądają wnętrza, w których żyjesz, a odnawianie na dużą skalę nastąpi najprawdopodobniej nieszybko? To nie stanie ci na przeszkodzie. Szczęśliwie jest wiele pomysłów na ekspresową transformację wystroju. Niektóre z nich umożliwiają niedrogie i spektakularne zmiany. Takim rozwiązaniem jest okleina meblowa samoprzylepna.

Jako, że szafy i blaty zazwyczaj zajmują sporo miejsca w naszych przestrzeniach, przemiana ich fasady przeistacza nasze aranżacje całkowicie. Okleina meblowa samoprzylepna powoduje, że nie musisz ani wymieniać mebli, ani odnawiać ich całymi dniami. Jedyne, czego ci trzeba, to trochę czasu, cierpliwości i chęci. Kiedy dodasz do nich okleinę, niedługo będziesz cieszyć się pięknym domem urządzonym tak, jak sobie marzysz. Warunkiem wykorzystania tego sposobu są pozbawione nierówności meble.

Rodzaje okleiny meblowej samoprzylepnej

Pierwsza decyzja, której poświęcisz sporo uwagi, to dobranie właściwych barw i wzorów, jeśli i te planujesz. Potem musisz rozstrzygnąć rodzaj okleiny meblowej samoprzylepnej – matową lub z połyskiem. Wybór matowej zwykle jest związany z bardziej klasycznymi stylami. Choć możesz podejść do tego dowolnie. Nie musisz się ograniczać – to kwestia gustu, więc po prostu wybierz to rozwiązanie, przy którym będziesz czuć się najwygodniej.

Przygotowanie mebli

Mimo, że przyklejenie okleiny jest dużo inne od czasochłonnego odnawiania przy użyciu farb, mają jedną rzecz wspólną, na którą musisz się przygotować. Dobrze odgadujesz – chodzi o przygotowanie i oczyszczenie blatów. Przetarcie wilgotną szmatką nie będzie wystarczające. Każdy kawałek powierzchni trzeba dokładnie wyczyścić i pozbawić tłuszczu. Ewentualne, punktowe luki, możesz usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym. Jeśli masz możliwość, usuń z blatu lub powykręcaj wszystko, czego nie chcesz oklejać. Okalanie ich przy przyklejaniu okleiny meblowej samoprzylepnej nie należy do wygodnych rzeczy. Poza tym mogą popsuć efekt prac.

Okleina meblowa samoprzylepna – przygotowanie

Zanim zaczniesz cokolwiek robić skorzystaj z linijki lub miarki i wymierz tyle materiału, ile zużyjesz na jedną część mebli. Wygodnie będzie ci oznaczyć długopisem miejsce cięcia nożyczkami. Pamiętaj o kilku centymetrach zapasu, żeby pokryć okleiną również boki. Zbyt dużą ilość możesz bez problemu obciąć nożem lub nożyczkami.

Ozdabianie mebli

Pozostaje ostatni etap – nakładanie okleiny. Weź do ręki kartę płatniczą lub coś o płaskich krawędziach.
Teraz już wystarczy oddzielić początkowy kawałeczek okleiny od podkładu. Pamiętaj, nie wszystko naraz. Podkład zawijaj pod spód. Dzięki temu wygodniej ci będzie mieć kontrolę nad pracą. Pierwszą część okleiny przyklej do mebli i powoli przesuwaj kartą już po oklejonym fragmencie. Rób to bardzo dokładnie, bo dzięki temu uchronisz się przed nierównościami i pęcherzykami powietrza. I tak fragment po fragmencie, nakładaj coraz więcej okleiny i wyrównuj.

Gdy coś się nie uda w trakcie oklejania, nie przejmuj się. Nie trać kontroli i przyklejaj w danym momencie tylko niewielki fragment materiału. Tym samym możesz od razu działać, gdyby coś miało się zniszczyć i odkleić niefortunny kawałek. W dalszej kolejności spokojnie nałóż go znowu.

Dobrze, jeśli znajdziesz gdzieś suszarkę do włosów albo podobne źródło cieplejszego powietrza. Przez nie okleina lepiej zintegruje się z powierzchnią blatów. Potem musisz można wszystko skręcić i cieszyć się odnowionym wnętrzem. Bardzo dużą zaletą okleiny meblowej samoprzylepnej jest to, że zawsze możesz zdjąć ją z mebli i powtórzyć każdy etap, jeśli będziesz mieć kolejny pomysł na wygląd swojego domu.
Kategorie: Projekty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *