Dzisiaj na chwilę pozostaniemy przy temacie oświetlenia, żeby pomówić o jednym, konkretnym rodzaju lamp. Wszystko dlatego, że są coraz bardziej popularne, co czasami sprawia, że możemy je spotkać we wszystkich rodzajach wnętrz. Mowa, rzecz jasna, o lampach industrialnych.

Moda na lampy industrialne wcale nie dziwi. Pojawiły się wraz ze wzrostem popularności poprzemysłowego stylu wnętrz, które często znajdują się w budynkach niegdyś pełniących role przemysłowe.

Skąd wziął się styl industrialny?

Sam styl industrialny, czy też przemysłowy, ma swoje początki w recesji w Stanach Zjednoczonych, która przypadła na połowę zeszłego wieku. Wtedy koniecznością okazało się przystosowanie opuszczonych pofabrycznych budynków do potrzeb ludzi, którzy musieli w nich zamieszkać.

Od przymusu do pożądania

No właśnie – musieli. Styl industrialny, jak wiele innych, rodził się w bólach. Na początku był wynikiem przymusu i pierwsi, którzy go adaptowali raczej nie zachwycali się swoimi nowymi warunkami życia. Z czasem przyszło przyzwyczajenie, potem szukanie dobrych stron sytuacji. Dziś styl industrialny jest synonimem elegancji, ekskluzywności i minimalizmu.

Jednak nie każdy ma okazję zamieszkać w byłych kopalniach, fabrykach i magazynach. Ale to nie stanęło na przeszkodzie fanom tego stylu. Na rynku coraz częściej zaczęły pojawiać się elementy dekoracyjne, takie jak lampy industrialne, które nawet gierkowską wielką płytę zamienią w nowoczesny loft. Przynajmniej wewnątrz.

Dwa podejścia do stylu industrialnego

W różnych wnętrzach możemy zetknąć się ze stylem industrialnym w dwojaki sposób. Z jednej strony będzie to adaptacja pełna, więc ścisłe przestrzeganie industrialnych reguł. Z drugiej poprzemysłowy charakter można zobaczyć tylko w dodatkach, a reszta przestrzeni jest zupełnie z innej parafii.

Czy to drugie podejście jest błędne? Otóż nie. We wnętrzach najważniejsze jest to, żeby czuć się w nich dobrze, więc jeśli komuś odpowiada łączenie lamp industrialnych z późnym barokiem, to bardzo dobrze. Jeśli jednak zastanawiasz się, w jakim wnętrzu lampy industrialne nieźle się odnajdą, to czytaj dalej.

Minimalizm

lampy industrialnePoza wnętrzami stricto przemysłowymi, lampy industrialne bardzo dobrze komponują się ze wszelkimi wariacjami na temat minimalizmu. Oba style mają punkty wspólne – możliwie dużą przestrzeń i ograniczanie dodatków do potrzebnego minimum. Ponieważ lampy industrialne nie są szczególnie zdobne i zwykle dobrze rozpraszają światło, mogą stać się częścią minimalistycznych wnętrz.

Vintage

Vintage najczęściej kojarzy się z modą. Niemniej, wnętrza również mogą być vintage, szczególnie jeśli łączą ze sobą różne style minionych lat z nowoczesnymi elementami. Tym razem trudno jednoznacznie zaklasyfikować lampy industrialne, które tylko wyglądem nawiązują do czasów minionych. Niemniej, właśnie w takich przemyślanych ale różnorodnych wnętrzach, lampy przemysłowe będą przyjemną ozdobą.

Eklektyzm

Eklektyczny, czyli taki, który może w sobie łączyć wszystko i w żaden sposób nie ogranicza się do konkretnych epok. Jeśli nie umiesz określić jakiegoś wnętrza, to najpewniej będzie ono eklektyczne. To wcale nie musi oznaczać, że jest tak tylko pomieszanie z poplątaniem, a właściciel nie miał żadnego pomysłu. Styl eklektyczny we wnętrzach często jest wyrazem sympatyzowania z różnymi rodzajami wyposażenia i dodatków.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *