Nowoczesny styl, obok industrialnego i skandynawskiego, jest najczęściej wybieranym stylem aranżacji wnętrz. Urządzamy na nowoczesną modłę już nie tylko salon czy sypialnię, ale całe mieszkania! Będąc konsekwentnym, nie możemy więc zapomnieć o zaaranżowaniu w ten sposób łazienki. Jak to zrobić, jeśli nasza łazienka nie należy do największych?

Nowoczesny styl – krótka charakterystyka

Wnętrza w stylu nowoczesnym znalazły swoich zwolenników wśród osób, które nie przepadają za zbędnymi dodatkami, tzw. zbieraczami kurzu. Styl nowoczesny nie lubi bowiem przepychu. Część z nas mogłaby go określić jako surowy, jednak najtrafniejszym określeniem jest słowo wyważony. W pomieszczeniach urządzonych nowocześnie nic nie jest zbędne, każdy przedmiot ma swoją określoną funkcję, ale też miejsce. W takich miejscach nie znajdziemy kolekcji figurek na półkach czy stosu poduszek na sofie, co nie oznacza też, że dodatki do wnętrza są niewskazane. Owszem, można sobie na nie pozwolić, ale nie powinno ich być dużo i co istotne, muszą nawiązywać do ogólnego charakteru wnętrza.

Wnętrze w stylu nowoczesnym to kwintesencja spokoju i porządku. Pomieszczenia najczęściej utrzymane są w kolorach czerni, bieli, czerwieni czy szarości. W takich odcieniach są nie tylko ściany, ale także meble oraz dodatki. Łączenie tych barw sprawia, że wnętrze prezentuje się elegancko, schludnie, a przede wszystkim spójnie. Bezpieczne kolory sprawiają, że każdy w takiej przestrzeni czuje się zrelaksowany i tylko pozorem jest, że nowoczesne aranżacje wnętrz są mało gościnne – wystarczy spędzić w tak urządzonym pomieszczeniu jedynie chwilę, by poczuć się naprawdę dobrze.

Urządzamy łazienkę

Skoro zdecydowaliśmy się na urządzenie mieszkania w nowoczesnym stylu, nie możemy zapominać o aranżacji łazienki w ten sam sposób. Niestety rzeczywistość pokazuje, że to pomieszczenie najczęściej jest pomijane podczas planowania aranżowania przestrzeni mieszkalnej, w efekcie czego jest ono bez wyrazu i nijak nawiązuje do reszty pomieszczeń. A okazuje się, że zaaranżowanie łazienki w stylu nowoczesnym wcale nie jest trudne, a co więcej, nie musi pochłaniać znacznych kosztów.

Planowanie urządzenia łazienki zacznijmy od wybrania głównego koloru, jaki będzie dominował w tym wnętrzu. Bardzo modna od kilku sezonów jest szarość, która w połączeniu z czarnymi meblami i białymi dodatkami stworzy nowoczesne, nietuzinkowe wnętrze. Szare kafelki (z połyskiem lub imitujące kamień) na pewno ożywi czarna szafka po umywalkę. Jej wielkość należy dostosować nie tylko do własnych potrzeb, ale też do wymiarów łazienki – nie może ona wpływać negatywnie na komfort poruszania się po niewielkich rozmiarów łazience. Do szafki pod umywalkę warto dobrać szafki wiszące z tej samej serii, które staną się kolejnym, jakże potrzebnym, miejscem do przechowywania.

Czas na wybranie kolejnych, niezbędnych elementów wyposażenia łazienki. Skoro wybraliśmy już szafkę pod umywalkę, należy zastanowić się nad samą umywalką. Niech nie będzie zbyt duża, by niepotrzebnie nie zabierała miejsca. Jeśli chodzi o kształt – tutaj mamy pełną dowolność. Producenci oferują umywalki-misy, w kształcie prostokątów, owalne – wymieniać można by długo.

Kolejnym krokiem jest zaaranżowanie strefy kąpielowej. Pierwsza decyzja, którą należy podjąć: wanna czy prysznic? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wanna zajmuje znacznie więcej miejsca w porównaniu do prysznica, mimo tego, że na rynku dostępne są jej różne kształty. Jej atutem jest jednak to, że jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Prysznic – zajmuje niewielką część łazienki, a poza tym prezentuje się bardzo nowocześnie. Szczególnie kabina prysznicowa typu Space Wall, która idealnie wpisuje się w nowoczesny, nieco minimalistyczny styl.

Space Wall- sposób na optyczne powiększenie łazienki

Space Wall to kabina typu Walk-In. Fakt, że nie jest wyposażona w brodzik sprawia, że nie jest dominującym elementem wyposażenia, a jedynie podkreśla nowoczesność wnętrza. Jej nowoczesna budowa powoduje, że wnętrze wydaje się być optycznie większe niż jest w rzeczywistości, a to w przypadku niewielkich łazienek jest niezwykle istotne.

space wall

W przypadku łazienek o małych rozmiarach dużą oszczędnością miejsca jest zdecydowanie się na zabudowaną muszlę klozetową. Szczególnie modne i polecane są wersje bezkołnierzowe, które są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości.

Ostatnim elementem wyposażania małej, nowoczesnej łazienki są takie dodatki jak ręczniki, dozowniki na mydło, pojemnik na szczoteczki itd. Nasza łazienka na tym etapie to połączenie szarości i czerni, dlatego musimy przestrzeń nieco ożywić kontrastowym kolorem. Z pewnością świetną decyzją będzie wprowadzenie bieli. Białe ręczniki i inne dodatki sprawią, że wnętrze nabierze charakteru i będzie się prezentować bardzo gustownie.

Mogłoby się wydawać, że trudno jest zaaranżować małą łazienkę w nowoczesnym stylu. Nic bardziej mylnego. Przy dobraniu odpowiednich elementów wyposażenia oraz wpisującej się w ten styl kolorystyki okazuje się, że stworzenie nowoczesnej łazienki jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code