Technologia wykonania drzwi oraz okien zmieniła się z biegiem lat. Nowoczesna stolarka otworowa wykorzystuje lekkie i solidne materiały. Warstwowe płyty drzwiowe są wytrzymałe i posiadają doskonale właściwości termoizolacyjne. Czym wyróżniają się innowacyjne wypełnienia drzwiowe?

Stolarka otworowa zmieniła się na przestrzeni lat i obecnie w produkcji okien oraz drzwi wykorzystywane są nowoczesne technologie zapewniające dobre właściwości termoizolacyjne, akustyczne, a także wytrzymałościowe. Jeśli chodzi o wypełnienia drzwiowe, w ofertach producentów dostępne są płyty warstwowe o różnych parametrach, wykonane z lekkich i solidnych materiałów.

Płyty drzwiowe – rodzaje

Styropian (EPS)

Płyty drzwiowe z materiału powszechnie znanego jako styropian (EPS) są przystosowane do stosowania na zewnątrz oraz wewnątrz. Są to płyty odporne na warunki atmosferyczne. Są one najczęściej pokrywane specjalnym klejem, który wpływa na adhezję powierzchni płyty warstwowej z aluminium, stalą czy ocynkiem.

Tworzywa termoplastyczne z recyklingu

W ofertach producentów dostępne są płyty warstwowe z tworzyw termoplastycznych pochodzących w stu procentach z recyklingu. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne i ekonomiczne, ale również skuteczne. Płyty z tworzyw termoplastycznych wysokiej jakości wyróżniają się dobrymi parametrami technicznymi. Są lekkie oraz wytrzymałe.

Pianka poliuretanowa (PUR)

Płyty warstwowe z pianką poliuretanową są przystosowane do użytku zewnętrznego oraz wewnętrznego. Są to wytrzymałe płyty warstwowe pokrywane laminatami, o twardej powierzchni zewnętrznej odpornej na uszkodzenia mechaniczne.

Płyty warstwowe z rdzeniem z XPS

Wśród nowoczesnych produktów z kategorii stolarki drzwiowej znajdują się również płyty warstwowe z rdzeniem z ekstrudowanego polistyrenu – XPS. Jest to twarda pianka bez freonów, wysokiej jakości materiał izolacyjny o większej twardości i mniejszej nasiąkliwości niż styropian. Zastosowanie rdzenia z XPS ma znaczący wpływ na niski współczynnik absorpcji wody.

Do produkcji warstw zewnętrznych w płytach z XPS wykorzystywane są wysokiej jakości płyty PCV z foliami ochronnymi, laminaty HP, płyty aluminiowe lub lakierowane, a także naturalna sklejka fornirowana.

Nowoczesne płyty warstwowe stosowane w stolarce drzwiowej mają dobre właściwości izolacyjne. Często stosuje się w nich izolację akustyczną w postaci specjalnej wkładki tłumiącej dźwięki. Tego rodzaju wypełnienia drzwiowe są lżejsze niż dawniej, a jednocześnie cechują się lepszymi parametrami i większą wytrzymałością.

Wykorzystanie innowacyjnych płyt warstwowych zmienia stolarkę drzwiową. Ogranicza koszta produkcji i sprawia, że stolarka otworowa jest bardziej przyjazna środowisku oraz użytkownikom.

Kategorie: Projekty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code