Światło jest nam niezbędne do życia. Zarówno to naturalne, słoneczne, jak i to sztuczne. Dlatego podczas urządzania domu czy mieszkania bardzo istotne jest, aby w odpowiedni sposób dobrać rodzaj oświetlenia do naszych potrzeb. W tym celu warto wiedzieć, na co zwracać uwagę jeżeli chodzi o oświetlenie sufitowe, punktowe czy podłogowe. W każdym pomieszczeniu światło pełni inną rolę, dlatego też wybór jego rodzaju musi być dobrze przemyślany.

O tym warto pamiętać

oświetlenie sufitoweDecydując się na oświetlenie sufitowe należy mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze, ten rodzaj oświetlenia zazwyczaj jest głównym źródłem światła w danym pokoju. Z tego względu jego barwa i intensywność musi być odpowiednio dopasowana do czynności, które zazwyczaj wykonujemy w określonym pomieszczeniu. Po drugie światło pozwala na kreowanie wnętrza. W zależności od jego rodzaju i rozmieszczenia jesteśmy w stanie uzyskać bardzo różne efekty od półcienia po całkowitą jasność. Po trzecie ważny jest także kąt padania światła, dzięki któremu możemy manipulować przestrzenią, czyli przy użyciu odpowiedniego oświetlenia jesteśmy w stanie optycznie powiększyć lub zmniejszyć nasze wnętrze.

Jakie oświetlenie sufitowe wybrać?

oświetlenie sufitoweOświetlenie sufitowe, tak jak już było wspomniane, w zależności od pomieszczenia powinno być zaaranżowane w odmienny sposób. W salonie na suficie instaluje się światło, które ma spełniać dwie funkcje – dekoracyjną i użyteczną. Ma ono tworzyć odpowiedni klimat, który sprzyjać będzie wypoczynkowi oraz spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi. W kuchni z kolei światło na suficie musi być dosyć intensywne, ze względu na to, że jest to miejsce, w którym gotujemy, przez co też często sprzątamy i do obu tych czynności dobre oświetlenie jest niezbędne. Natomiast w łazience główne światło, czyli to przy suficie może być przytłumione. W tym pomieszczeniu zazwyczaj przy lustrach umieszczone są intensywnie świecące lampki punktowe, które sprawdzają się podczas wykonywania makijażu czy sprzątania. Chociaż w łazienkach o niewielkim metrażu zaleca się jednak jasne światło, które w połączeniu z białymi kafelkami optycznie powiększa przestrzeń.

Aranżowanie światłem

oświetlenie sufitoweAranżowanie światłem nie jest zadaniem łatwym. Jednak dobrane odpowiednio oświetlenie sufitowe może nam w tym pomóc. Bardzo funkcjonalne są oprawy świetlne z ruchomymi przegubami, dzięki którym możemy swobodnie manewrować kątem padania światła. To pozwoli nam na uwydatnianie tego, co ważne a ukrycie w cieniu niedoskonałości. Kierunek padania światła również ma znaczenie. Skierowane ku górze podwyższa przestrzeń, natomiast w dół optycznie ją obniża. W miejscach, w których wypoczywamy światło powinno mieć ciepłą barwę, natomiast w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy warto zadbać o odpowiednią intensywność światła, która nie będzie razić oczu, ale zapewni odpowiednią widoczność.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code