Płyty warstwowe – izolują, rozdzielają, stanowią powierzchnię dla reklam, a nawet wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle stoczniowym. Większość z nas zapewne, nie ma pojęcia o ich istnieniu, ignorując całkowicie ich przydatną dla otaczającego nas świata istotę. Stosowane w budownictwie, przemyśle samochodowym, zwiększają standard tworzonych przez nas projektów. Niezależnie od tego czy wybór padnie na wysokiej jakości płyty, których komponentem jest laminat GFK, czy też rdzeń ich będzie dopasowany do wymagań planowanego baneru reklamowego; płyty warstwowe są pewnego rodzaju niewiadomą, jakiej warto przyjrzeć się z bliska.

Czym są płyty warstwowe i dlaczego o nich piszemy?

Jak już wspomnieliśmy, płyty warstwowe nie należą do grona najpopularniejszych pojęć, jakie bez problemu jesteśmy w stanie przypisać do konkretnego przedmiotu. Co więcej, nawet stosowanie ich jako materiału w budownictwie – dziedziny z jakiej wywodzi się nasza pasja do wnętrzarstwa – nie przyczynia się do rozpowszechnienia wiedzy na ich temat. Brak rozeznania oraz zainteresowania płytami, jako potencjalnym budulcem, jest niestety sporym błędem. Charakterystyka płyt warstwowych, pozwala bowiem na szerokie wykorzystanie ich do stworzenia pomysłowych i efektownych aranżacji wnętrz.

Płyty warstowe wokół nas

Najprościej ujmując, płyty warstwowe – nazywane również płytami sandwich – składają się na parę płaskich elementów, które podczas produkcji, poddawane są specjalnemu procesowi scalania w jedną całość. Ze względu na stosowane przy tym materiały (zależne w dużej mierze od przeznaczenia produktu), otrzymane płyty są bardzo wytrzymałe oraz twarde, przy równoczesnym zachowaniu niskiej wagi. Bez względu na to czy do produkcji wykorzystany będzie specjalny laminat GFK, PVC, czy inne materiały – płyta składa się zawsze z dwóch warstw. Wewnętrznej, będącej rdzeniem produktu oraz zewnętrznej, stanowiącej ochronę dla rdzenia i zapewniającej płycie odpowiednie cechy użytkowe.

Gdzie wykorzystywane są płyty typu sandwich?

Ze względu na swoją specyfikę, na jaką ma bezpośrednio wpływ zastosowany przy ich produkcji materiał, płyty warstwowe wykorzystywane są w wielu różnych branżach. Od zabudowy nadwozi samochodów dostawczych, budowy chłodni, poprzez wypełnienia drzwi zewnętrznych do naszych domostw, aż po budowę pokładu statków oraz tworzenie ogromnych bilbordów reklamowych. Zróżnicowane wartości poszczególnych rodzajów płyt, pozwalają na odpowiednie dopasowanie produktu do planowanego przedsięwzięcia. To właśnie możliwość scalanie różnego rodzaju materiałów o konkretnych cechach użytkowych, pozwala na tak szerokie zastosowanie tego produktu w przemyśle.

Laminat GFK dla lepszej przyczepności i inne przykłady użycia płyt

Za przykład konkretnego rodzaju płyty, wykorzystywanej w konkretnej branży, może posłużyć nam płyta warstwowa stworzona w oparciu o laminat GFK (stanowiący w tym wypadku jej warstwę zewnętrzną). Pokrywający rdzeń płyty laminat, nie tylko wpływa na sztywność płyty oraz jej odporność na wilgoć, ale również wykazuje spore właściwości antypoślizgowe. Zwiększona przyczepność, jaką zapewnia laminat GFK, jest cechą bardzo pożądaną w przypadku przemysłu stoczniowego. Dlatego też, płyty warstwowe stanowią dobry i wykorzystywany rodzaj budulca dla pokładu statków. Kolejnym z przykładów użycia płyt typu sandwich, jest ich zastosowanie w reklamie. Płyty warstwowe na bazie aluminium lub specjalnych sklejek, można stosować jako powierzchnię do wszelkiego rodzaju banerów i innych reklam. Wszystko za sprawą płaskiej, jednolitej powierzchni, jaką otrzymuje się po sprasowaniu odpowiednich elementów płyty.

Laminat GFK w przemyśle stoczniowym

Płyty warstwowe są jednym z tych materiałów, o których istnieniu nie ma się bladego pojęcia, dopóki bezpośrednio się z nimi nie zetknie. Schowane wewnątrz naszych drzwi, stanowiące konstrukcję chłodni pojazdu dostawczego lub też, ukryte pod postacią tablicy szkolnej – im więcej o nich wiemy, tym bardziej dostrzegamy je w naszym otoczeniu. Jedno jest pewne. Płyty warstwowe należą do jednego z ciekawszych budulców, jakiego zastosowanie w obecnym budownictwie oraz przemyśle, może na zdziwić.

Kategorie: Projekty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code