Oświetlenie domu jest rzeczą niezwykle istotną. Nie chodzi tylko o to, jak mieszkanie będzie się prezentować. Ważniejsze jest to, czy będzie ono funkcjonalne pod każdym względem. Ta funkcjonalność domowego zacisza, jest w dużej mierze uzależniona od możliwości całościowego wykorzystania dostępnej przestrzeni.

Zagospodarowanie każdego kąta jest możliwe, a światło jest pod tym względem niezwykle pomocne. Za przykład niech posłuży lampa wisząca bezpośrednio nad stołem. W sytuacji, kiedy do stołu siada więcej osób, nikt sobie nie zasłania światła. Poza tym, dobra wysokość, a przy okazji właściwy, zabudowany klosz sprawią, że światło nie będzie razić. Inną zaletą jest brak plątających się kabli przez lampę stojącą, lub zajmowania przestrzeni przez lampkę stołową.

Pomysłów na wykorzystywanie oświetlenia w taki sposób, żeby wspierało codzienne czynności, jest naprawdę sporo. Równomiernie rozprowadzone światło można osiągnąć z wykorzystaniem kilku, zamiast jednego, głównego źródła światła. Do tego mogą nam posłużyć tytułowe lampy punktowe. Spotlighty, bo tak też się o nich mówi, są wyjątkowo użytecznym źródłem światła.

Lampy punktowe w dużych i małych pomieszczeniach

lampy punktoweLampy punktowe są wsparciem przy oświetlaniu pokojów o sporych rozmiarach. Ich obecność w kilku miejscach sprawi, że już nie będzie stref półmroku, jeśli nikt sobie tego wyraźnie nie zażyczy. Spotlighty bardzo dobrze doświetlą miejsca, do których jedna, główna lampa, nie miałaby łatwego dostępu.

W małych pomieszczeniach spotlighty mogą bez problemu pozostać jedynym źródłem światła. Wystarczy tylko umiejętnie je rozmieścić. W tym celu trzeba sprawdzić, ile miejsca obejmuje światło padające z jednej lampy i dopasować do tego resztę. Na szczęście nawet w małych pomieszczeniach nie trzeba rezygnować z organizowania czasowych stref odpoczynku, w których jest nieco ciemnej. Dzieje się tak, ponieważ w dobrych lampach punktowych można dowolnie ustawiać kierunek strumienia światła.

Lampy punktowe w korytarzach

Bardzo często można spotkać się z wykorzystaniem tylko jednej lampy w całym przedpokoju lub korytarzu. Tymczasem właśnie one wydają się być miejscami idealnymi do tego, żeby zamontować w nich lampy punktowe. Po pierwsze dlatego, że efekt jest zazwyczaj zachwycający. Po drugie dlatego, że dopiero całkowicie oświetlony korytarz może być przez nas w pełni wykorzystywany. Ozdobiona ściana nie przyda nam się za bardzo, jeśli wraz z zachodem słońca nikt nie będzie mógł się jej przyjrzeć. Dlatego właśnie przy oświetlaniu mieszkania trzeba wziąć pod uwagę każde miejsce.

Dobrze wykorzystane lampy punktowe są w stanie zmienić naprawdę dużo. Ich obecność w pokojach, kuchniach, łazienkach i korytarzach podniesie komfort przebywania w nich. Przede wszystkim w miejscach, które wcześniej były niedostatecznie doświetlone lub całkowicie pozbawione światła.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code