Sztuka wystroju wnętrz opiera się na znajomości stylów i umiejętności ich stosowania w ciekawy sposób. Style wnętrzarskie zmieniają się wraz z czasami, starając się do nich dopasować. Obecnie domy i mieszkania urządzane są w bardzo różnorodny sposób, przez co nawiązują do wielu stylów. Kiedyś jednak powszechnie stosowano określone metody wystroju. I mimo, że pewne style nie są już w szczytowym punkcie swojej kariery, to mimo wszystko nadal wykorzystywane są ich elementy. Tak właśnie jest ze stylem art deco, którego elementy w większym lub mniejszym stopniu zauważymy w wielu przestrzeniach zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Krótka historia stylu art deco

Art deco to styl w architekturze, architekturze wnętrz, malarstwie i grafice, który stał się popularny w okresie międzywojennym, a więc w latach 1919 – 1929. W tłumaczeniu na język polski nazwa ta oznacza sztukę urządzania wnętrz(z francuskiego art – sztuka, decoratif – dekoracyjny). Styl ten był kontrą dla secesyjnego braku zasad przestrzennych oraz wszechobecnych, szalonych from bazujących na roślinności. Okres rozpowszechniania się art deco sprawił, że zaczęto podejmować się prób bardziej nowoczesnego projektowania. Było to efektem chęci tworzenia rzeczy z myślą o funkcji i wpływie danego przedmiotu na człowieka i jego otoczenie. Założenia te były przemyślane i odwoływały się do dawnych stylów jednak ujęte w świeży sposób ukierunkowane były na przyszłość.

Charakterystyka art deco

styl art decoRozwojowi art deco towarzyszyło powstanie produkcji masowej, które pozwoliło na produkcję przedmiotów w tym stylu dla szerokiej grupy odbiorców. Jednak nie spowodowało to, że rzeczy tworzone taśmowo były powtarzalne czy niskiej jakości. W stylu tym głównym wyznacznikiem była dbałość o szczegół i produkcja z wysokiej jakości materiałów. Tu właśnie pojawiał się paradoks. Z jednej strony tworzono masowo, a z drugiej stawiano na precyzję przez co przedmioty były drogie, a tym samym nie aż tak powszechnie dostępne. Charakterystyczne dla stylu art deco było wykorzystywanie geometrycznych kształtów podkreślonych wyraźną linią. Ponadto formy ujmowano w sposób syntetyczny, a piękna doszukiwano się w funkcjonalności przedmiotów. Stylowi temu towarzyszyły także żywe i jasne kolory. Chcąc określić czym jest styl art deco przywołać można skojarzenia wywoływane czasami prohibicji w Stanach czy klubami jazzowymi. Z jednaj strony jest to styl wytworny, a z drugiej towarzyszy mu nuta frywolności. Jednak elementem, dzięki któremu  art deco nadal jest żywym stylem wystroju wnętrz jest jego ponadczasowa klasyka.

Jak wykorzystać styl art deco w nowoczesnych wnętrzach?

styl art decoStyl art deco mimo, że jest wytworem przeszłości doskonale wpisuje się także w aktualne trendy dekoratorskie. Typowymi dla tego stylu są symetria i harmonia. Dużą wagę przywiązuje się do jakości materiałów. Dlatego też wnętrza inspirowane stylem międzywojnia zawierać powinny takie elementy, jak gładkie szkło, marmur, chromowana stal oraz luksusowe tworzywa typu egzotyczne drewno czy srebro i złoto. Warto postawić także na jasne, ale jednocześnie zdecydowane barwy, które dobrze jest skontrastować ciemniejszymi dodatkami i meblami. Ściany w stylu art deco uzyskamy wykorzystując do tego tapety z geometrycznym wzorem, natomiast na podłogach warto zastosować polerowane na wysoki połysk drewno lub kamień.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code